חתונה אזרחית – איך, כמה ולמה?

בפני כל זוג אוהבים שמעוניין להתחתן בישראל קיימות לרוב שתי אפשרויות מרכזיות: חתונה "כדת וכדין" דרך הרבנות הראשית או חתונה רפורמית – חתונה חילונית או כל סוג אחר של חתונה. במקרה והזוג בוחר בחתונה מהסוג הראשון, אזי אחרי החתונה נערך רישום מסודר במשרד הפנים וכך הם למעשה הם מוכרים כזוג נשוי לכל דבר ועניין. במקרה והם בוחרים להינשא לא דרך הרבנות בדרך המקובלת והנהוגה, עליהם לבצע עוד טקס אחד, בחו"ל, טקס שנקרא חתונה אזרחית.

למעשה חתונה אזרחית כשמה כן היא – חתונה שנעשית על ידי גורם אזרחי, פקיד עירייה למשל ובמקומות מסוימים אפילו על ידי ראש העיר. חשוב להבהיר, לא מדובר בחתונה דתית ובוודאי שלא בחתונה נוצרית או חתונה משום דת אחרת. מדובר בטקס פשוט בו שני הצדדים מסכימים להיות אחד עם השני "עד המוות". את החתונה יש לערוך בחו"ל מסיבה אחת, בישראל חתונות כאלה לא יכולות להתבצע בגלל המונופול של הרבנות על תחומי האישות, כל מה שקשור לחתונות וגירושין.

אז למה בחו"ל כן ובארץ לא? ישראל חתומה על אמה שמחייבת אותה לקבל נישואים שלא נעשו בארצה. לפני מספר שנים, היה ניסיון של משרד הפנים למנוע רישום של חתונה אזרחית, אך בג"צ דחה זאת בטענה שהמדינה חתומה על אמנה שמחייבת אותה לרשום כל זוג שהתחתן בחו"ל, כזוג נשוי. עד היום לא מתאפשר, עם זאת, לבצע חתונה אזרחית בישראל.

כיצד מתבצע הליך הרישום של חתונה אזרחית?

בגדול הדרך לרוב מאוד פשוטה, באופן יחסי – אחרי שעורכים טקס בארץ, בהנחה ואתם אכן עורכים (אין חובה מפורשת כזו), אתם פונים לגורם מוסמך שמארגן חתונות בחו"ל או שאתם יוצרים קשר בעצמכם, לשם אתם צריכים להגיע עם תעודה שמאשרת שאתם אזרחי ישראל ורווקים באנגלית, אתם מגיעים אל המדינה בה אתם רוצים לעשות את החתונה ולמעשה מתחתנים. לאחר מכן את הרישום שלכם כזוג נשוי, עליכם לתרגם לעברית, ואת הרישום הזה אתם מציגים למשרד הפנים בשביל שירשום אתכם כזוג נשוי.

חשוב להבהיר, ניתן לבצע את התהליך לבד וניתן לבצע אותו דרך חברות וארגונים שעוזרים להינשא בחתונה אזרחית בחו"ל תמורת סכום כספי. התשלום הוא על ארגון החתונה וארגון כל הניירת בנושא. ניתן להתחתן באופן אזרחי במספר ערים בעולם, ביניהן ניו יורק (בעירייה), פראג, קפריסין ועוד.

למי בעצם חתונה אזרחית מיועדת?

בגדול לכל זוג שלא רוצה לעבור דרך הרבנות ומאס במונופול של הארגון על הסדרי החתונה בישראל. בפרט חתונה אזרחית היא פתרון נהדר למי שיש ספק לגבי היהדות שלו או עבור כל מי שמתחתן עם מישהו או מישהי שאינם יהודים ואינם רוצים לעבור תהליך גיור. יש לציין שבשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בכמות הזוגות אשר בוחרים להתחתן בחתונה אזרחית וכן בכמות הזוגות אשר בוחרים לערוך טקסים לא דתיים של חתונה בארץ ולאחר מכן נוסעים להתחתן בחו"ל.

כתיבת תגובה

אולם אירועים | אולמות אירועים | אולם כנסים | אולם לאירועים עסקיים | אולמות יוקרה | אולם יוקרתי | Avenue מרכז אירועים וקונגרסים